Русева, Мая (2021) Традиции и тенденции в дисциплинарното развитие на политологията. - В: Сб от Годишна университетска научна конференция НВУ „В. Левски”. В. Търново, 2021. ISSN 2367-7481.

The article presents the distinctive features of political science as an academic field and discipline. It outlines the main problems and future guidelines in the strategy for creating a European cultural space through a unified system of higher education. The article presents the ideas for establishing a systematic approach towards politics as a scientific field and outlines the prospects for this process.
 political science, scientific knowledge, professional training, Bologna process

Социални, стопански и правни науки Политически науки

Social sciences, economic sciences and law Political Sciences

Мая Русева