Иванова, Людмила (2009) Der Uebersetzungsunterricht als Buehne der Sprach- und Kulturbegegnungen. - In: Kulturelle Vielfalt deutscher Literatur, Sprache und Medien. Interkulturelle und kulturkontrastive Perspektiven. H. Caspar-Hehne, I. Schweiger (Hg.), Göttingen: Universitätsverlag, 2009, S. 57-68. ISBN 978-3941875-46-3. Göttingen: Universitätsverlag

Обучението по превод е мястото, където се срещат култури и езици. Двамата участници в този процес имат различни задачи, но преследват обща цел. От преподавателите се очаква разработката на учебен план, който да позволява придобиването на нужните езикови и културни компетентности, както и умения за упражняване на преводаческата професия; също така се очаква такава селекция на учебно съдържание, която да води не към трупане на декларативни знания в различни области, а към операционализиране на придобитите знания, но най-вече се очаква подготовка за реалната практика. От студентите се очаква усвояване на компетентностите, но и осъзнаване на факта, че предстои учене през целия живот и работа в изключително динамична и променяща се среда, в която познанията на другата култура и умението да се работи на границата между две култури са conditio sine qua non.
 обучение по превод, среща на култури

Хуманитарни науки Филология
Хуманитарни науки