Иванова, Ценка (2013) ЕЗИКЪТ И КУЛТУРАТА НА „ДРУГИЯ” В УЧИЛИЩАТА И УНИВЕРСИТЕТИТЕ НА БАЛКАНИТЕ // THE LANGUAGE AND CULTURE OF THE “OTHER” IN THE SCHOOLS AND UNIVERSITIES ON THE BALKANS. „Балканите – език, история, култура” /3, изд. ИВИС, ВТУ – Велико Търново 2013, стр. 375-383

Извън историческия план на взаимно опознаване, който се отличава с различни гледни точки и интерпретации, балканските народи имат твърде оскъдни знания за своите култури и за най-важни белези на другата идентичност в съвременния свят. В това изложение се застъпва становището, че образователните системи на балканските държави са длъжници на взаимното опознаване в контекста на съвременните комуникации в един глобализиран свят, който, въпреки заличаването на различни видове граници, не е загърбил културните и езиковите различия като носители на идентичност. Чрез описание на актуални практики в отделни балкански страни и чрез лингвокултурологични критерии, прилагани в съвременното обучение по чужд език и култура, се предлагат тематични области, които би трябвало да присъстват в учебно съдържание, в културнообразователни медийни програми и под.
  Доклад
 Балкани, балкански езици, балкански култури, взаимно опознаване, лингвокултурни знания.

Хуманитарни науки Филология
Социални, стопански и правни науки Социология, антропология и науки за културата

Humanities Language, Linguistics, Literature and Theory of Literature
Social sciences, economic sciences and law Sociology, Anthropology and Cultural Studies