Тутеков, Свилен (2005) „За състоянията на човешката природа според аскетическото богословие на св. Йоан Лествичник” Сб. "Црквене студиjе", бр. 2, Ниш (Република Сърбия).

В студията се разглежда ключовият антропологичен проблем за човешката природа и нейните начини на съществуване - естествен, противоестествен и свръхестествен - в контекста на аскетическото богословие на св. Йоан Лествичник. Това позволява богословския анализ на редица важни теми на аскетическата антропология като напр. характера на добродетелите и страстите и отношението между природата и благодатта.
  Студия
 св. Йоан Лествичник, човешка природа, антропология, страсти, добродетели, природа, благодат

Хуманитарни науки
Хуманитарни науки Философия