Нунев, Йосиф (2020) Мониторинг на процесите на приобщаване и образователна интеграция и модели за десегрегация на ромското образование. Пловдив: Астарта. 2020 г., 408 с., ISBN 978-954-350-283-7 Пловдив

Монографията е с теоретико-емпиричен характер и съдържа 408 страници текст заедно с приложенията. В структурно отношение включва увод, три глави, заключение, литература, използвана абревиатура. В Увода са изведени актуалността и значимостта на представеното теоретико-емпирично изследване. Формулирани са целта, задачите, обектът, предметът, хипотезата, методиката и методологията на изследването. В първа глава е представена концептуалната рамка на изследването. Анализирани и систематизирани са становища на различни автори. Представени са теоретичните основи на приобщаването и интеграцията в българското образование. Изяснена е същността на процесите на приобщаване и образователна интеграция, въз основа на вижданията на П. Макариев, М. Грекова, С. Чавдарова-Костова, Ив. Иванов и др., като акцент е поставен на социалната значимост на тези процеси. Изяснено е явлението „сегрегация“ и неговите прояви в българското образование в миналото и в настоящето. Представени са административни, нормативни и практически подходи за ограничаване и преодоляване на образователната сегрегация. Описан е обемът на представителните извадки – директори на образователни институции, педагогически специалисти в детски градини и училища, родители/настойници. Глава втора представя резултатите от проведените изследвания. Обобщени и анализирани са резултатите от проведените анкети: с 60 директори на детски градини и училища; с 450 педагогически специалисти; със 719 родители/настойници. В специален параграф се анализира общинската политика по образователна интеграция на деца и ученици от етническите малцинства и общинската политика по приобщаване на нуждаещите се деца и ученици от община Сливен. В контекста на общинската политика по приобщаване, е извършен контент-анализ на учебната документация в изследваните детски градини и училища, свързана с планирането на процесите на приобщаване и образователна интеграция. Въз основа на анализа са формулирани конкретни препоръки с фокус подобряване системата за квалификация на учителите по отношение на попълването на дефицити от знания, умения и компетентности за приобщаването и интегрирането на децата и учениците и засилване на мерките, целящи преодоляване на негативните предразсъдъци и наслоените стереотипи. Трета глава предлага три динамични модела за приобщаване и интеграция на ромските деца в община Сливен. Представена е верификация на предложените модели за взаимно приобщаване и образователна интеграция. Първият модел залага на съвместно обучение на учениците в прогимназиален етап с оптимално съотношение 30/70. Вторият модел предлага десегрегация на СУ „Хаджи Мина Пашов“ чрез създаване на иновативна образователна среда. Третият модел се фокусира отново върху иновативна образователна среда в образователните институции в селата, за да се задържат децата от български произход в тях. Моделите са подложени на оценка от изтъкнати експерти в областта на ромското образование, а след това и окончателно доработени. Най-силната страна на моделите е тяхната експертна верификация от представители на различни кръгове от специалисти и извеждане на препоръки към общината, като водеща институция за тяхната реализация. Крайната цел на теоретико-емпиричното изследване е постигната чрез анализиране на актуална и достоверна информация за процесите на приобщаване и образователна интеграция в изследваната община и са разработени три динамични модели за преодоляване на идентифицираните проблеми. Методиката на изследването е разнообразна и включва: проучване на литературни източници; наблюдение; анкетни проучвания с директори на детска градина/училище, с педагогически специалисти и с родители; дълбочинни интервюта; беседа. Приложен е анализ на общинските документи в областта на приобщаването и образователната интеграция; анализ на учебната документация на изследваните детски градини и училища; математико-статистическа обработка на получените резултати, теоретичен анализ и синтез. Разработени са динамични модели за приобщаване и образователна интеграция на ромските деца и ученици; верифицирани са разработените динамични модели (експертен консулт сред специалисти в областта на ромското образование).
  Монография
 сегрегация, мониторинг, модели, верификация

Йосиф Нунев

1. Илиев, Е. Прилагане на компетентностният подход при формирането на готовност на децата за училище за равен шанс и успех. Сборник с доклади от Втората научно-практическа конференция "Актуални политики и практики в образованието. Компетентностният подход в образователния процес". Плевен, 09.10.2020 г. Съставител: доц. д-р Боряна Здравкова. Плевен: Педагогически колеж. 2020, с. 534, ISBN 978-619-91255-2-6