Ангелова, Пенка (1998) Das Konzept von Geschichte und Mythos bei Elias Canetti. In: Die Massen und die Geschichte. Schriftenreihe der Elias Canetti Gesellschaft. Internationales Symposium Russe, Oktober 1995. Hrsg. Penka Angelova, Herbert Arlt, Michael Benedikt. St. Ingbert: Röhrig Universitätsverl, 1998. S. 55-85. ISBN: 978-3-86110-155-0. St. Ingbert: Röhrig Universitätsverlag.

Концепцията за история и мит при Канети е студия, която Ангелова представя на втората международна конференция на МД “Елиас Канети”, организирана в Русе. Историята като мит и митологизирането на историята е водещата тема на конференцията. Тук авторката се спира на митологизирането на историята и приемането на митологични функции на историзма. Манипулационният характер на историографията с нейните три фикции е предмет на критиката на авторката, позовавайки се на наблюденията на Канети: фикцията, че историографията работи с факти, а в действителност тя работи с текстове, източници за факти, фикцията на телеологичното представяне на събитията и тяхната наративна обвързаност в някаква последователност и изборността и подредбата, които също предполагат „гледна точка” и са лишени от обективност. Особено внимание се обръща и на историята като „именник” на „велики” полководци и „бойно поле на имената на властелините”, както и на „послушанието” на историографията пред властта на случилото се и по тази причина и повторяемостта на Злото в историята. Претенцията на историята да се превърне в мит-заместител, да приеме форми на митологичното, за да симулира смисленост, е основен прицел на критиката на Канети. За него историята е низ от събития, в който с помощта на селективност и интерпретация историците влагат историческото митотворчество. В записките и наблюденията си Канети се противопоставя на героическия селекционизъм и телеологизъм на историографията и търси корените на новия мит в предисторически и „извънцивилизационни” примери. Антропологията на Канети не изключва телеологична ориентация или смисъл в историята – за него те са заложени в изпълващата със съдържание и отговорност човешка дейност, в разделното време, което е предпоставка и за разделното бъдеще: както атомът е разделен, твърди Канети, в енергия, служеща за оцеляване на човечеството, и енергия, служеща за унищожение на човечеството, така и бъдещето е разделено. И зависи единствено от отговорността на човечеството, в каква посока то ще се развие. Паралелно с телеологичната фикция на историята Канети разглежда и властовия потенциал на нейното преклонение и подчинение пред действителността като единствена и най-добра възможност . Така при Канети може да се наблюдава двустранен процес: от една страна, процес на демитологизиране на света и на историята чрез събиране на „разделеното знание” и разкриване на манипулируемостта на историята, от друга страна, движение към митотворчеството, едно ремитологизиране на света и историята по следите на един антропологичен прамит, който той разбира в онтологичното му и социално измерение – мит, който трябва да води към социалната загадка на живота и се опитва да трансцендира неразгадаемите пространства на междучовешкото. Това е неговият мит за превращенията. Канети поставя под въпрос митовете на всички достъпни митологии и религии, като търси онзи исторически опит на човечеството, събрал се в неговия език и митология като духовен междинен свят, като израз и активен потенциал на човешкото битие. Той търси синтетичното мислене в категории, а не в количества. Мислителят Канети провокира митологично мислене, което не се идентифицира с никоя от традиционните религии и митологии и демонстрира по този начин суверенност, достъпна за малко хора, позволили си да напуснат бойното поле на идеологиите.
  Студия
 Елиас Канети, мит, религия, история, маси

Пенка Ангелова

3. Tobias Reinhard: „Rufen. Überlegung zur Form im Werk Elias Canettis“. Wien, Univ., Dipl.-Arb., 2013. Institution: Universität Wien. BetreuerIn: Pelz, Annegret. BeurteilerIn: Pelz, Annegret. Datum der Einreichung: 2013. https://ubdata.univie.ac.at/AC10781809. S. 6, 16, 25, 26, 27, 38, 41, 42, 52, 62, 83, 85.

2. Johann P. Arnason und David Roberts: Elias Canetti's Counter-Image of Society. Crowds, Power, Transformation. New York: Camden House, 2004, S. 145. ISBN: 1-57113-160-4.

1. Wilhem Kosch u.a. (Hrsg.): Deutsches Literatur-Lexikon - das 20. Jahrhundert Teil: Bd. 5., Butenschön - Dedo / [die Mitarb. dieses Bd. Anke Hees ...]. Zürich/München: Verlag Saur, 2003, S. 71. ISBN: 978-3-908255-05-5,