Гърбачева, Анелия (2018) Иновативното в приобщаващото образование. - В: От приобщаване към участие в образователния процес. Ред. А. Гърбачева. Велико Търново: Университетско издателство "Св. св. Кирил и Методий", 2018, с. 7-45. ISBN 978-619-208-- Велико Търново: Университетско издателство "Св. св. Кирил и Методий"

Стремежът към приобщаващото образование е равностоен на стремежа за създаване на бъдеще за всеки ученик и за формиране на идеалния тип личност на XXI век. Образованието е изправено пред нови предизвикателства и отговорности, което преминава в необходимостта от постоянна иновативност. В синхрон с представената интердисциплинарна същност на принципите за равенство и справедливост, в студията се пресъздава тяхното присъствие в класната стая и училището посредством изведените характеристики на адаптацията на обучението и отношенията на сътрудничество между специалистите и учениците. Проблематизирането на въпросите, свързани с отношението на педагогическите специалисти спрямо основните функции на тези два принципа води до убедеността, че всеки от нас и всички заедно сме тези, които обновяваме образователната практика ежедневно.
  Студия
 приобщаващо образование, приобщаващо училище, принцип за равенство, принцип за справедливост, адаптация на обучението, сътрудничество

Анелия Гърбачева