„Ново изкуство“ и „Ново училище“. (Из списание „Ново училище“ от 1910 г.)

Теофилова, Марина (2019) „Ново изкуство“ и „Ново училище“. (Из списание „Ново училище“ от 1910 г.) Сп. Визуални изследвания, Брой 2/2018. УИ „Св.св. Кирил и Методий“, 2019, с. 95-105 ISSN: 2535-101X COBISS.BG-ID 1285463268

С началото на ХХ в. се поставя и началото на много международни организации на преподавателите по изобразително изкуство и провеждането на редица научни конференции и конгреси, в които участват изтъкнати педагози, психолози, социолози, философи, художници и изкуствоведи. Това е времето, когато се основава и започва да функционира международният съюз на учителите по рисуване, който по традиция провежда на всеки четири години международни конгреси, посветени на естетическото образование и мястото на предмета рисуване в училище. Списание „Ново училище“, издавано в периода 1910-1914 година отразява най-прогресивните възгледи за времето, свързани с представата за бъдещото идеално училище и естетическото възпитание. Прочитът на броевете от 1910 г. е любопитен в светлината на дистанцията на повече от век. Ето защо актуалността и възможните препратки към съвременното училище и мястото на предмета изобразително изкуство провокират логични изводи и размисли за процесите и посоките на художественото образование днес.
 училище, изобразително изкуство, художествено обучение, рисуване

Хуманитарни науки Изобразително изкуство

Humanities Fine Arts and Visual Arts