Борисов, Борислав (2018) Въздействие на Правото на Европейския съюз върху развитието на медиацията по граждански дела в Република България – проблеми и стъпки за преодоляването им В: Сборник "10 години България в Европейския съюз – въздействие върху развитието на публичните политики и законодателството".С.: Издателството на Нов Български университет, 2018, с. 366-373, ISBN 978-619-233-025-5.

Abstract: Mediation is a voluntary procedure for resolving legal and non-legal disputes. For years, EU law and some foreign countries have provided for mediation in civil litigation. In the Republic of Bulgaria, the problem of changes in the existing legislation, which would introduce such mediation in a number of civil cases, is increasingly relevant. Its possible introduction would facilitate the work of the courts, increase the quality of the justice and ensure the interests of the parties to the dispute.
  Доклад
 mediation, civil cases, legislation, changes, reforms, European Union, Directive.

Социални, стопански и правни науки

Social sciences, economic sciences and law

Борислав Борисов