Публикация „Фактори блокиращи творческото мислене“

Друмева, Красимира (2018) Публикация „Фактори блокиращи творческото мислене“ Сборник статии от Втора национална научна конференция “Цвeтът и детето”, 09 юни 2018, НБУ, София, под печат

Динамиката и глобализацията на съвременното общество налагат все повисоки изисквания към работата на дизайнерите. Те трябва да са способни на оригинални и иновативни решения, паралелно с това и добре технически и теоретично подготвени. Дизайнът е изкуство, което е най-близко до сферата на бизнеса от всички други. Той се формира, сътрудничи и съществува в полза на индустрията. Следователно той е съчетание и баланс между креативност, технологии и предприемачество, в което се прилага холистичен подход във всички аспекти на проектиране. Тази същност на професията изисква голяма гъвкавост и мотивация за работа. Практиката показва, че голяма част от завършилите студенти изпитват големи трудности в периода на адаптация към реална работна среда, при решаване на творчески задания и работа в екип. Попадайки в ежедневието на интензивна работа в рекламна агенция или свободна практика, много от младите дизайнери се сблъскват с периоди на изчерпване на новите идеи. Това се дължи на липсата на достатъчна предварителна настройка, нетолерантност към иновациите и неизвестното, страх от задаване на въпроси, липса на визуализация, сложно поставено задание, лоша работна среда, самокритика, агресивна външна критика, страх от провал и още много други фактори блокиращи креативното мислене. Основната цел на изследването в настоящата статия е именно да анализира основните причини които спират генерирането на нови идеи. Направените заключения ще бъдат от голямо значение и фундамент за създаване или използване на вече съществуващите подходи, които да развиват и подкрепят креативността. Това ще постави началото на превенция още в етап на обучение във висшето училище и ще бъде от голяма полза в ежедневната практика на работещия дизайнер. Значително ще подпомогне решаването на творчески, екипни и технологични трудности, които възникват в процеса на проектиране.
  Доклад
 креативност, работно място, творчески процес, генериране на идеи, въображение, вдъхновение, прозрение, наблюдение, визуализиране, провокация

Хуманитарни науки Изобразително изкуство

Humanities Fine Arts and Visual Arts