Георгиев, Георги (2018) Полицията в гражданското общество (правоохранителна дейност, социална мисия, професионална етика, граждански контрол) В.Търново: Университетско издателство „Св.св.Кирил и Методий”, 2018, 254 с., ISBN 978-619-208-157-7

Актуалността на монографичният труд се определя от недостатъчно проучените и предлагани възможности за адекватен на съвременните условия отговор на социално помагащата мисия на полицията, така че да се засили ролята на полицията като доставчик на социални услуги. Целта е да се дефинират и анализират функциите на полицейската дейност от позицията на социалната й роля като помагащ орган в системата от човешките взаимоотношения. Основните задачи са: Да се осъществи теоретично проучване на научната литература и на други информационни средства, публикации, свързани с теоретичните основи на дейността на полицията в близост до обществото. На тази основа да се систематизират и критично оценят новите идеи и концепции по проблема. Доколко те се подчиняват и доколко те са в основата на съвременната практика; Да се анализира процеса на въвеждане на концепцията “Полицията в близост до обществото” в българската практика; Да се проучат и анализират действащите национални и международни нормативни документи в областта на социално-помагащата роля на полицията, като на тази основа се посочат предизвикателствата и възможностите на правната рамка в превенцията на престъпността; Да се очертаят границите на етичните взаимодействия в полицейската работа, както и нуждата от засилването на гражданския контрол над полицейските практики. Монографичният труд може да се използва от ръководители, специалисти и експерти, които се нуждаят от нови знания за социално-превантивните функции на правоохранителните органи. Те ще са полезни и на студенти, докторанти, специалисти и ръководители, работещи в областта на националната сигурност, които желаят да актуализират своята квалификация.
  Монография

Георги Георгиев

1. Димитрова, Я. (2018) Social work in the system of public professions In: Knowledge -International Journal Scientific Papers, Vol. 28. 6, Editor in chief Robert Dimitrovski, PhD, Skopje, 2018, p. 2063-2065, (p.2064). ISSN 2545-4439 (Print), ISSN 1857-923X (Online). –Global Impact & Quality Factor 1.322

2. Димитрова, Я. Хомосексуална ориентация при жени и девойки – социалнопедагогически проблеми. В.Търново: Издателство Фабер, 2018, с.148, ISBN: 978-619-00-0860-6