Националната и регионална идентичност в проекти, свързани с културния туризъм

Дерменджиева, Стела (2017) Националната и регионална идентичност в проекти, свързани с културния туризъм Сб. от пета международна научна конференция "Балканите – език, история, култура". Велико. Търново, 23-24 октомври 2015. Ред. К. Мутафова. Велико Търново: Изд. ИВИС, 2017, т. V, с. 452-461. ISSN 1314-4065(Print) ISSN: 2535-1346 (Online)

Да се изследва проблематика, свързана с национална и регионална идентичност е амбициозна изследователска задача. Отправна точка на изследването е убедеността, че чувството за национална или регионална принадлежност и обща съдба не може да бъде създадено изкуствено. То може единствено да бъде породено от споделеното културно самосъзнание. В опит да се активизира този процес при студенти от специалност „Културен туризъм“ са представени емпиричните резултати и теоретичните им проекции като споделен опит от организацията на обучението по академичната дисциплина „Методология на разработване на проекти в културния туризъм“. Резултатите от изследването потвърждават тезата, че националната и регионална идентичност е съвкупност от самооценките на индивидите, самоопределянето им като принадлежащи към определени културни, териториални, етнически, национални и регионални общности. Тя е интернализиране на цялостното социално положение в субективния свят на човека. И като такова се проявяват в реализираната проектна дейност на обучаемите.
 идентичност, национална и регионална идентичност, проектна дейност, културен туризъм, методология

Социални, стопански и правни науки Социология, антропология и науки за културата
Природни науки, математика и информатика Науки за земята

Social sciences, economic sciences and law Sociology, Anthropology and Cultural Studies