Ангелова, Светлана (2017) The Mental Health of Primary School Pupils in the Focus of the Future Teacher‘s Professional Competencies Academic Journal „Psychology research“, 2017, 20 (3), pp. 469-479. Print ISSN 1311-4700, Online ISSN 2367-4563 [Инд./Реф. в: ERIH PLUS] COBISS.BG-ID – 1121294820 < http://www.journalofpsychology.org/bg/ >

Статията представя психическото здраве на децата в началното училище като основен фактор за благополучието и просперитета на обществото ни днес. В тази връзка се осъществява сравнителен теоретичен анализ на професионалните компетентности на бъдещи начални учители за методическо моделиране на релацията „цели – учебно съдържание – технология“, в посока психическото здраве на децата в началното училище. Анализът на учебните планове на СУ „Св. Климент Охридски“ и ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Филиал Враца показва общ замисъл за осигуряване качество на подготовката на студентите, чрез обучението им в рамките на общотеоретични (фундаментални), специализирани (специално-научни) и приложни педагогически дисциплини. Психическото здраве на учениците в началното училище се коментира в полето на професионалната изява на бъдещите педагози, при регулиращата роля на Държавния образователен стандарт за гражданско, здравно, екологично и интеркултурно образование.
  mental health; professional competencies; methodical modeling; State educational standard for civic, health, environmental and intercultural education.

19753
 Светлана Ангелова

1. Цитиранe на стр. 211 в: Йорданова, Б. Фактори, влияещи върху психичното здраве на децата. Сб. „Детето и педагогиката“, Юбилеен сборник в чест на 70-годишнината на проф. д-р Емилия Василева, Ред. Я. Рашева-Мерджанова, И. Петкова, М. Косева, М. София: УИ “Св. Кл. Охридски“, 2018, 205-212. ISBN 978-954-01-3806-0, COBISS.BG-ID - 1288262884