Гърбачева, Анелия (2013) Екосистемен модел на образователната интеграция. - В: Сб. Юбилейна международна научна конференция "50 години Великотърновски университет "Св. св. Кирил и Методий" 1963-2013 [Eлектронен ресурс] /Ред. кол. Розалия Кузманова-Карталова ... [и др.] ; състав. Рени Христова-Коцева. В. Търново : Унив. изд. "Св. св. Кирил и Методий", 2015. ISBN 978-619-208-001-3 COBISS.BG-ID 1274917860 В. Търново : Унив. изд. "Св. св. Кирил и Методий"

Процесите на образователна интеграция, както и частните ѝ явления са изучавани предимно в теоретичен план. Изследването се основава на екосистемната и структурно-функционална перспектива и прави опит за екзаминиране на индивидуалните и средовите фактори, свързани директно и индиректно с прехода от образователна интеграция към инклузия. Оценяването на адаптацията и на функционалността на детската градина и началното училище с оглед индивидуалните способности и потребности на децата и учениците, както и на вариативността на педагогическото взаимодействие деца-учители-родители, показват значимостта на техните вътрешни ресурси. Избраната методология и методика за оценяване дава възможност за сливане на теоретичните модели с практическите резултати в разработения екосистемен модел на образователната интеграция (инклузия).
  Доклад
 образователна интеграция, екосистемен модел, фактори на образователната среда, индивидуални фактори

Анелия Гърбачева