Case Studies in Religious Education as a Method of Experiential Learning

Легкоступ, Магдалена (2015) Case Studies in Religious Education as a Method of Experiential Learning Aikonen. R., A. Aleksandrov (ed.). Methods of Teaching in Religious Education: Learning by Heart or by Experience? Proceeding of Conference Held in Sofia, Bulgaria, June 17-21, 2014, Regional Development Foundation, Sofia, 2015, p. 42-49.

Обучението чрез казуси в българското религиозно образование е недостатъчно разработена и описана научна област. За разлика от казусите, които се прилагат в областта на правото, бизнеса и мениджмънта и които целят главно развитие на умения и способности за вземане на решения в проблемна ситуация или ситуация на информационен дефицит, казусите в обучението по религия целят развитие на чувствителност към въпросите на вярата, религиозно-нравствена и интеркултурна компетентност. Тези резултантни променливи от обучението са изключително необходими за духовното развитие, възпитание и гражданско образование на младите хора, тъй като съответстват на доминиращите характеристики на съвременните общества. Използването на казуси в обучението по религия означава представяне на реално съществуващо или въображаемо религиозно-нравствено противоречие, на което учениците трябва да намерят и обосноват решение. Описанието на казуса разкрива проблемна ситуация, възникването и развитието й до определен критичен момент, както и свързаните с нея личности или групи от хора, имащи различно отношение към проблема. Учениците анализират причините за появата на трудния за разрешаване въпрос, оценяват съществуващата обстановка предимно в религиозно-нравствен аспект. Те обсъждат, избират един от посочените варианти за решение или предлагат нов, аргументират своя избор, позовават се на усвоени знания и жизнен опит. Дейността на учениците е творческа, аналитична, изследователска. Действията са насочени към намиране на оптимален и правилен изход от възникналата проблемна ситуация, който да не противоречи на Христовото учение.
 обучение по религия, казус, учене чрез опит

Магдалена Легкоступ