“L’autobiographisme chez Amélie Nothomb : cela dépasse”

Рибарова, Павлина (2012) “L’autobiographisme chez Amélie Nothomb : cela dépasse” Научни трудове, XXI Международна научна конференция за млади учени 2012. Лесотехнически университет-София, Съюз на специалистите по качеството в България, Федерация на научно-техническите съюзи, Научно-технически съюз по лесотехника. София: Изд. “Авангард Прима”, 2012, стр. 155-166. ISSN 1314-4669

Настоящото изследване, озаглавено „Автобиографизмът у Амели Нотомб – отвъд разбиранията” разглежда петте автобиографични романа на писателката („Любовен саботаж” ‘(1993), „Страх и трепет” (1999), „Метафизика на тръбите” (2000), „Биография на глада” (2004) и „Нито от Ева, нито от Адам” (2007) в аспектите любов, детство и поетика. Този прочит си поставя за цел да зададе алтернатива на психоаналитичния прочит на творбите й, пример за какъвто е потърсен в изследванията на М-К. Ламбер-Перо. Първата част проследява разгръщането на темата за любовта в четири от петте романа, доказвайки нейното присъствие като вездесъща и жизнеутвърждаваща. Втората част представя детството в романите й, очертавайки многоликите му проявления и изтъквайки подчертаната му водеща роля в романния свят на писателката. Четвъртата част се спира по-подробно на романа „Метафизика на тръбите”, с цел да очертае преход между строго автобиографичния дискурс и космогоничното измерение в творчестото на писателката, описано в следващата, пета част, посветена на поетиката. В заключение авторът на изследването обобщава проследените линии на анализа с цел да обоснове въведеното тук понятие „надскачане”, ключово за алтернативния прочит, който изследването предлага.
  Доклад
 Амели Нотомб, автобиография, писане, психоаналитичен прочит, детство, поетика, космогония, книжен аватар, надскачане.

Павлина Рибарова