Легкоступ, Пламен (2005) "Изобразителното изкуство и работата в екип", Педагогически алманах, том.13, бр.1, 2005, В. Търново, Университетско издателство “Св. Св. Кирил и Методий”, 2005, 289-319 стр, Print ISSN: 1310-358Х; COBISS.BG-ID 1174411492 Университетско издателство “Св. Св. Кирил и Методий”, В. Търново

В тази студия се акцентира върху проблема за организацията на екипната изобразителна дейност, като един от видовете художествено творчество в часовете по изобразително изкуство, защото той е актуален за съвременната педагогическа наука. Разгледани са подробно три форми на съвместна изобразителна дейност и тяхното съчетание в часовете по изобразително изкуство, чрез конкретни примери е проследена методиката на въвличане на децата в екипна дейност, определени са начините за организация на процеса на екипно творчество и принципите на създаването на колективни композиции. Съвместно-индивидуалната форма се характеризира с това, че участниците в началото работят самостоятелно, имайки предвид замисъла и едва на последния етап дейността на всеки става част от общата композиция. Съвместно-последователната форма предполага работа на принципа на конвейера, където резултатът от работата на един участник е в тясна зависимост от резултата на предхождащия и следващия го. Съвместно-взаимодействащата форма дава възможност за съвместна работа на всички участници, съгласувайки техните действия на всеки етап от екипната дейност. Съчетаването на индивидуалната с груповата работа на учениците и тяхното взаимодействие позволява максимално използване на творческия потенциал на всеки участник в екипа и внася разнообразие в методиката на организация на дейността.
  Студия
 изобразително изкуство, работа в екип

Хуманитарни науки Изобразително изкуство

Humanities Fine Arts and Visual Arts