Първият урок по кларинет като стъпка в етапа на началното обучение

Цветанов, Йордан (2016) Първият урок по кларинет като стъпка в етапа на началното обучение Велико Търново, Великотърновски университет „Св.Св. Кирил и Методий“

В България кларинетът е вписан във всички жанрове музика – и в концертната практика, и в съвременното битие на българския фолклор. Въпреки популярността на този инструмент, у нас все още липса издадена методика, което налага разработването на съвременен модел за началния етап на обучението по кларинет. Общовъзприетата възраст за първи занимания с този духов инструмент е 10-13 години, но според нас процесът може да започне още на 7-8 години, ако са налице необходимите физически данни. Предлагаме първият произведен от инструмента звук да бъде тонът „ми”. В проведения еднократен качествен експеримент – първи урок по кларинет с ученик от първи клас – се достига бързо и успешно до желания резултат. На базата на направените наблюдения и изводи се планират следващите стъпки на обучението.
  Доклад
 кларинет,методика на обучението по кларинет, начално обучение, първи урок по кларинет, първи произведен тон, качествен експеримент

Йордан Цветанов