Движение за дидактично художество - утопия или бъдещето на училището

Теофилова, Марина (2018) Движение за дидактично художество - утопия или бъдещето на училището Сп. Визуални изследвания, Брой 1/2017. УИ „Св.св.Кирил и Методий“, 2018, с. 45-51 ISSN 2535-101Х COBISS.BG-ID 1285463268

В началото на ХХ в. се влага напълно ново съдържание в утвърдените през епохата на Просвещението понятия: дете, възпитание, образование, училище, творчество. Новите процеси в изкуството, новите теории, свързани с детската психология, с развитието и произхода на детската изобразителната дейност и най-вече с интересът към детската рисунка, намират своето отражение в отношението към мястото на изкуството в училище и значението му за нравственото и психично израстване на детето. В този период популярност добиват редица изследвания, посветени на детското творчество. Интересът към детската рисунка не се ограничава само в изучаването на детското творчество, а се насочва към въпроси, свързани с произхода и психофизиологичните основи на изобразителната дейност и творческия процес като феномен.
 дете, възпитание, образование, училище, творчество

Хуманитарни науки Изобразително изкуство

Humanities Fine Arts and Visual Arts