За цвета и изобразяването на формата и пространството в детската рисунка

Теофилова, Марина (2013) За цвета и изобразяването на формата и пространството в детската рисунка Сб. III Международна конференция „Balkancolor- 2013“, 2013. с.259-268 ISSN 1313-4884 COBISS.BG-ID 1125010148

Специфичната деформация на действителността в детската рисунка се дължи не на преднамерено търсен ефект или условна изобразителна система, а от степента на формиране на техните зрителни представи, които до 10-12 годишна възраст все още не са напълно завършени. Съзнанието на детето не е обременено, то е в състояние да възприема непредубедено цветови и пространствени стойности и взаимоотношения на обектите, които нямат същото значение и съдържание за възрастния човек. Така колкото и да желае това, един възрастен не е в състояние да се постави в същата психична ситуация, в която детето създава своята рисунка. Ето защо на нас, като възрастни изследователи, предприели пътуване назад в онтогенезиса, ни остава само да вярваме, че можем да разберем повече за света на детето, надничайки в неговата рисунка и в обяснението, че рисувайки детето се опитва да опознае света в светлината и цветовете на своите чувства.
 цвят, образ, детска рисунка, развитие

Хуманитарни науки Изобразително изкуство

Humanities Fine Arts and Visual Arts