Тянкова-Тодорова, Янка (2016) Първообразът на производството по несъстоятелност в правото на Древния Рим и неговото историческо развитие в Европа – IUS ROMANUM: Commercium: София - Сиела, 2016, бр.№1, с. 238-247; ISSN 2367-7007 София

Независимо е да уточним, че производството по несъстоятелност в завършения му вид, не е творение на римските юристи, а възниква значително по-късно с появата на първите търговскоправни институти, първоначално в средновековните италиански градове Венеция, Генуа и др., а по-късно и в ордонанстите на Людовиг XIV и Наполеоновия кодекс от 1807г., но неговият съвременен първообраз се явява резултат от развитието на различните форми на принудително изпълнение в римското право. В статията се прави кратък сравнителен анализ между римскоправните институции на принудителното изпълнение и производството по несъстоятелност (като обобщен образ на съвременната концепция за производството по несъстоятелност), от които е видно че същите разкриват не само първите признаци на института на универсалното принудително изпълнение, но също така установят съществени, основни принципи на несъстоятелността и могат да бъдат определени като основа за развитие на глобалните процедури по несъстоятелност.
 принудително изпълнение, distractio bonorum, venditio bonorum, cessio bonorum, производство по несъстоятелност, синдик, събрание на кредиторите

Янка Тянкова-Тодорова