Манолов, Манол (2017) Автодискриминацията като конструкт на интраперсонален конфликт във възприятието аз-другия в българска извадка Велико Търново, Изкуството да обичаш и отговорността за собственото съществуване. Пътят ни (не)извървян... ISBN 978-619-208-105-8, стр. 33-39, COBISS.BG-ID 1283367140

The paper defines the evaluation on the traits of Bulgarians like qualities and they reference to themselves and others. The research shows that the traits that are perceived as positive qualities relate to the respondents’ selves. At the same time, qualities are to a lesser extent relevant and defining the others. This gives grounds to suggest that there are attitudes relative to the other that lead to specific behavior. Self-discrimination is phenomenon occurring despite of the common nationality of the Bulgarians. The data reveal intrapersonal conflict arising from the overestimation of own self and underestimation the others’ selves. Simultaneously, the qualities attributable to themselves are a kind of negation of the general description of the Bulgarians in psychology.
 Self-discrimination, intrapersonal conflict, I-the other perception

Манол Манолов

1. Стоянов, И., Манолов, М. (2018) Психология на родителските стилове в полето на жизнения смисъл, Университетско издателство "Св.св. Кирил и Методий", гр. Велико Търново, стр. 105