Манолов, Манол (0) Адаптиране на инструмент за изследване на нагласите за норма по проблеми на отклоняващото се поведение Втора международна студентска научна конференция „Превенция и рехабилитация на детското психично здраве“, 23-24.04.2016 г., гр. Велико Търново

Предмет на настоящия доклад е адаптиране на инструмент за изследване на нагласите за норма касаещи поведение идентифицирано като девиантно и е възникнало в следствие на погрешни схващания по отношение на социалната норма. Цел на инструмента е отдиференцирането на различните типове норми /обща; актуална; възприемана; в следствие на погрешни схващания/ и презентацията на „истината“ като превенция на въвличането в отклоняващото се поведение. Докладът е базиран на проучване и анализ на теорията за социалните норми, както и конкретен подход [1] и обобщение на отчетите на Инспектор Детска педагогическа стая /ИДПС/ и Местна комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни /МКБППМН/ за календарната 2015 г. Едновременното разглеждане цели идентифициране на тенденциите за отклоняващо се поведение при децата в България. След анализа на предното става ясно, че една част от децата извършват противообществени прояви с мотив, че „всички други го правят“, което възниква в следствие на погрешни схващания за социалната норма по проблема. Погрешните схващания са продукт на насочения към микросредата поглед, без същият да е опосредстван от действителните данни по отношение на конкретното поведение. Репрезентацията на събираните данни представлява метод за превенция, измерим в следваща година, след обобщение на мотивите на децата, обекти на възпитателни дела в периода следващ този на интеграцията на съответната превантивна програма.
 социални норми, девиантно поведение, погрешни схващания

Под печат
 Манол Манолов