Русева, Мая (2017) Теория и методология на политологичните изследвания. Велико Търново: Университетско издателство „Св. св. Кирил и Методий”, 2017, 472 с. ISBN 978-619-208-090-7, COBISS.BG-ID 1278817252.

Монографията е проблемно проучване и представяне на политологичните изследвания от съдържателна, структурна и функционална гледна точка. Текстът е изграден от концептуализираща първа част и две изследователски глави, като е следван аналитичен модел. Представени са основни методологически понятия и са изведени тенденции. На тази основа са очертани познавателни проблеми, обособени в два основни аспекта – на познавателния процес и познавателното поле на политологията. В изследването са ползвани разнообразни изследователски подходи: процесуален и феноменологичен, сравнителен и хронологичен, културно-критичен. Съхранена е класическата интегрална характеристика на политологичните изследвания, като са очертани предметно-индивидуализиращите особености и динамични специфики. Смислови акценти, които обединяват отделните части са: - генезисът на специализирания политологичен интерес в присъщия му контекст и познавателна ситуация; - особеностите на предметността и нейното влияние върху начините на познание и критериите за тяхната ефективност; - методологическото разнообразие и релативизъм.
  Монография
 политологични изследвания, методология, теория, изследователски методи, моделиране

Социални, стопански и правни науки Политически науки

Social sciences, economic sciences and law Political Sciences