Демиркова, Ралица (2015) Играта на думи в британската детска литература през призмата на превода (Върху материал от произведения на Луис Карол, Роалд Дал и Тери Пратчет и техните преводи на български език) Непубликувана дисертация за присъждане на образователна и научна степен "Доктор"

В дисертационния труд играта на думи в детската литература се изследва в съпоставителен план за двойката езици, английски и български, като се поставя в контекста на превода. Тя се разглежда във връзка със спецификата на превода на детска литература, преводните норми, еквивалентността и глобалния преводачески подход. В изследването се очертават границите на понятията езикова игра, игра на думи и каламбур и тяхната йерархична съотнесеност. Дава се собствена дефиниция на понятието игра на думи, която отчита не само неговата езикова, но и когнитивната му същност. Извежда се общ модел за съпоставка на оригиналните игри на думи и техните преводни съответствия, който обхваща както микроструктурното (езиково) ниво, така и макроструктурното (когнитивно) ниво, на което се реализират. Въз основа на този модел се предлага собствена комплексна класификация на видовете игри на думи, в основата на които стои неконгруентност и собствена класификация на подходите, използвани при превода на фразеологични и нефразеологични игри на думи от английски на български език. Направен е количествен и качествен анализ на езиковия корпус. Описани са факторите, обективни и субективни, които определят преводаческия избор. Прави се извод, че преводимостта на игрите на думи не трябва да се разглежда като двуполюсна величина, а като относителна и скаларна величина.
  Дисертация
 игра на думи, детска литература, неконгруентност, психологически рамки, преводимост, стратегии,

Хуманитарни науки Филология
Хуманитарни науки