Демиркова, Ралица (2008) Reading Comprehеnsion in the Foreign Language Classroom – Making Inferences from Text Сб. от научна конференция "Съвременно образование и чужд език”, Велико Търново, май 2007 г. Ред. Г. Върлинкова, В. Стоянова и М. Христова. Велико Търново: АСТАРТА, 2008, с. 63-72. ISSN 1313-4086

Докладът има за цел да запознае читателя с някои особености при усвояване на умението четене с разбиране като ключово при преподаването на чужд език. Четенето с разбиране е един сложен процес, състоящ се от различни умения и стратегии, чрез които студентите разбират смисъла на текста, който четат. Едно от усновните умения, които студентите трябва да развият и да използват при четене е умението да правят изводи, да вадят заключения. То включва използването на текстовите ключове, както и натрупаните знания и опит с цел да се разбере не само това, което авторът е написал директно, но и това, което остава скрито "между редовете. Така студентите стават активни читатели, те успяват да вникнат по-дълбоко в смисъла на текста и започват да мислят по-критично. В доклада се акцентира върху методите и похватите, които могат да бъдат използвани за развиване на това умение при преподаването на чужд език и начините за преодоляване на възможни проблеми.
 reading comprehension, strategies, inference making, inferential skills

Хуманитарни науки Филология
Хуманитарни науки