Константинова, Даниела (2016) "Езиковедската словакистика в Софийския университет „Св. Климент Охридски” и във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий” Проглас, Велико Търново: Университетско издателство "Св. Кирил и Методий", ХХV, 2016, №2, с. 526–537 ISSN 2367-8585 (Online), ISSN: 0861-7902 (Print)

В статията накратко се проследява историята на университетската словакистика в България и по-конкретно в Софийския университет „Св. Климент Охридски” и във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий” – единствените български университети, в които словашки език, литература и култура се изучават в рамките на отделни специалности. Основната част на статията представлява преглед на езиковедските трудове (учебници, разговорници, речници и др.), създадени от словакистите от двата университета. Подробно се спираме на някои от трудовете, защото имат неоспорим принос както за студентите, изучаващи словашки език, така и за всички носители на български и словашки език, интересуващи се от особеностите на двата славянски езика.
 словакистика, езиковедски трудовe, учебници, речници, словашки език, български език

Хуманитарни науки Филология

Humanities Language, Linguistics, Literature and Theory of Literature