Константинова, Даниела (2016) "Фразеологизми с компоненти ‘шапка’ и различни видове шапки (върху материал от български и словашки език)" Jihoslovanská frazeologie v kontrastivně. Kolektivní monografie. Eds. P. Krejčí, E. Krejčová. Brno: Filozofická fakulta, Masarykova univerzita, s. 94–100.ISBN 978-80210-8372-1

В статията се разглеждат някои български и словашки фразеологизми с компоненти ‘шапка’ и различни видове шапки (български: ‘каплак’, ‘капа’, ‘фес’, словашки: ‘čapica’, ‘čiapka’, ‘klobúk’, ‘širák’, ‘čepiec’ и ‘čepček’). Направени са разсъждения за националната специфика на тази част от облеклото, както и за образността и значението на фразеологизмите, които имат посочените компоненти.
 шапка, видове шапки, български език, словашки език, фразеология

Хуманитарни науки Филология

Humanities Language, Linguistics, Literature and Theory of Literature