Петрова, Анастасия (2015) Към въпроса за диахрoнната предопределеност на фразеологичната семантика. - В: Балканские чтения 13. Балканский тезаурус: начало. Тезисы и материалы. Москва: Центр лингвокультурных исследований „BALCANICA” Института славяноведения РАН, 2015, с. 120-125. ISBN 978-5-7576-0336-0

Статията спира вниманието върху спецификата на термините за емоции, които са резултат от сложно наслагване на два вербално-образни комплекса, в които е намерено основание за скрито сравнение. В организацията на знанията и опита чрез концептуалните метафори езиковото съзнание регулярно се опира на стереотипната образност. Този факт е проявен отчетливо в анализирания езиков отрязък, вербализиращ представите за гнева в балканските езици.
 емоция, гняв, езиково съзнание, концептуална метафора

Хуманитарни науки Филология

Humanities Language, Linguistics, Literature and Theory of Literature